- חיפוש -

סמינר #1 נפשות רבות וחסרונן: על אדם ומהותו

מערכת

עיסוק באדם ומהותו מעולם לא היה משימה קלה, ולאחר הולדת הפסיכולוגיה (מתוך רוחה של המאה ה-19) הוא הפך לסבוך ורב־תחומי. אם קודם לכן שוטטו הדיונים במחוזות יחסי גוף-נפש, חולשת הרצון או מטרת ומשמעות החיים – כעת נוספו עליהם צרכיה של הנפש, חסכיה ומעמקיה. לא זו בלבד, אלא שהפסיכולוגיה התגלתה ככובש אימפריאלי העושה את דרכו אל שלל סוגיות יסוד במרחבי הרוח; חשד ומניעים, הדחקות ותפקידים, תשוקות, אגו ודחפים – כל אלו החלו להחליף תפקידים עם תפיסת האדם ההיסטורית.

לסמינר שלושה חלקים:

בחלקו הראשון – נַעֲשֶׂה אָדָם – מספר תפיסות אדם יהודיות־דתיות למן תחילת העת החדשה. מן הראוי היה לפתוח במקרא, בדברי חז"ל ובהגות הראשונים – אך קצרה היריעה, וגם בתקופה אחרונה זו מדובר היה בבחירה לא קלה. בסופו של דבר ניצבות בזה שש תחנות-תפיסות מתוך מסע ארוך. תחנות־תפיסות אלו יוכלו לשמש פתח להתדיינות אודות האדם עם המובאות בשני החלקים האחרים.

בחלקו השני – בין נפש, זולת ורוח – מעט מהתמות היסודיות של הפסיכולוגיה, מזיגמונד פרויד ועד הטיפול העכשווי. עליהן נוספו תפיסות יהודיות שונות של טיפול; הדיון העכשווי אודות מקומה של הדת בטיפול; ומאמרים קצרים על יחסה של הפסיכולוגיה לעולם הרוח.

בחלקו השלישי – חירות, עצמיות ואותנטיות – דיון בערך האותנטיות בתרבות העכשווית. ה"אותנטיות" – התביעה המופנית כלפי היחיד להיות הוא עצמו – שורשיה במפנה המודרני ובשינויים בתפיסת הסובייקט שנכרכו בו. מעיצוב האדם כישות עצמאית, שקיומה, תפיסתה וזהותה אינן תלויות במסגרות ומעמדות חברתיים, אל הייחודיות והמובחנות של כל אדם ואדם, ההגשמה והמימוש העצמי – בואכה ההגות האקזיסטנציאליסטית, לדידה האדם הוא שמכריע כיצד לעצב את חייו, והכרעה זו היא שמובילה אותו לקיום 'אותנטי'. חלקים נבחרים מתוך מפנה אחרון זה, ודיון ביקורתי במושגיו ובהשלכותיהם, יידונו בסמינר.

הסמינר יתארח בשנה הקרובה (תשפ"ג; 2023) בבית הספר לחכמת האמונה של הרב אורי שרקי, ימי ג, סמסטר א, 16:00-22:00.

(מתוך מחרוזת שירי אלוהים)

ד. בַּחֲדַר מַדְרֵגוֹת – אֱלֹהִים הַמִּסְכֵּן. פָּנָיו כְּבוּיוֹת, עֵינָיו רֵיקוֹת. 'אִמָּא לֹא חָזְרָה?' שָׁאַלְתִּי, 'אִמָּא לֹא חָזְרָה. הִיא בְּאֶרֶץ אַחֶרֶת.

המאה של אלוהים

הספר 'המאה של אלוהים' מנסה לתת פשר לעובדה שהתחזיות הוודאיות אודות היעלמותן של הדתות מהעולם המודרני כשלו. אלוהים מסרב למות.

התבשרות

עֵת נָקַשׁ בְּדַלְתֵּנוּ הַשְּׁכוֹל: עֵת נִשְׁכַּחְנוּ מִנֵּס וְהֻשְׁלַכְנוּ אֶל חוֹל: עֵת הַקֶּבֶר כָּרָה כָּל אַרְצֵנוּ אֶל עֵת: עֵת הָעֵת לֹא

אֶל הָאֵל הָאִישִׁי

א. אָכֵן, חָזַרְתִּי בִּתְשׁוּבָה אֶל אֱלוֹהִים, כַּאֲשֶׁר יַחְזֹר בֵּן אוֹבֵד לְאָבִיו, לְאַחַר שֶׁהָיִיתִי יָמִים רַבִּים כָּל כָּךְ רוֹעֵה חֲזִירָיו שֶׁל

בין דם לדם

א. נוראים הימים. נוראים ואיומים.ואלוהים כה-רחוק, כה-רחוק.רחוק מאתנו כי רחקנו מאתו…בחוצות ירושלים משוטטים אנשים מוכי-חרדה.התמהון על פניהם והיאוש בעיניהם.היום –